بستر و انتخاب بستر در تانک های گیاهی :

، انتخاب های زیادی در مورد بستر آکواریوم وجود دارد:
شما می توانید
clay, gravel, sand, ADA’s Aquasoil
خاک رس، شن، شن و ماسه استفاده کنید، Aquasoil ADA و بسیاری دیگر.
در ایران امازونیا در دو سایز ، گلس گارتن ، تروپیکا ، لامبو ، ایستاو .. وجود دارد .
در تزئین آکواریوم به خصوص، بستر نقش بسیار مهمی را در سرنوشت تانک بازی میکند که در نتیجه نهایی مهم است
اول چند سوال بپرسیم:
شما می خواهید از ، سنگ بزرگ و زیبا در مخزن استفاده کنید ؟ یک بستر خوب به شما کمک می کند تا با استرس کمتری نسبت به شکست شیشه، و جلوگیری از ترک خوردگی غیره و همچنین سبب میشه سنگ طبیعی تر به نظر برسد .

آیا شما می خواهید ، گیاهان سرسبز و مقاوم و شنا کردن ماهی سالم را داشته باشید ؟ بستر آکواریوم به شما کمک خواهد کرد در تغذیه هر چه بهتر گیاهان خود و ایجاد تعادل شیمیایی لازم برای هر دو یعنی ماهی ها و گیاهان و حتی میگوهای خاص و … موفق باشید .

بستر آکواریوم چیست؟

پشتیبانی
خوب، بستر آکواریوم سالم فراوری شده و تغلیظ شده است، اجازه می دهد برای گردش صحیح مواد مغذی و نفوذ ریشه به اعماق و حرکت درست ریشه و ساقه جهت گسترش
برای این منظور شما باید مراقبت انتخاب اندازه و شکل ذرات بستر خریداری کرده باشید . اگر ذرات خیلی کوچک باشند ، گیاهان بزرگ مانند (مانند Anubias یا Swordplants) قادر نخواهد بود براحتی حرکت و گسترش یابد
و ممکن است حتی خارج شوند و یا ریشه ها به اطراف آشفته و بصورت شناور در اطراف باشند
اندازه بستری که برای اینها اینجا توصیه می شود ٢ تا ۵ میلی متر است .
اگر آنها بیش از حد بزرگ باشد برای گیاهان کوچک، گیاهان پیش زمینه آکواریوم که فرش میکنند مانند نوع ( HC کوبا)مشکل خواهد بود بستر اندازه ۱-۲ میلی متر توصیه میشود .
همچنین، اگر ذرات بیش از حد درشت و نوک تیز باشد گیاهان صدمه دیده و تحریک و آسیب ماهی کف خوررا در پی دارد (مانند کریدوراس ) .

تغذیه
، درست مثل گیاهان خاکی، آنهایی که آبزی هستند نیز بسیاری از مواد مغذی خود را از طریق ریشه های خود بدست میارند .
دستور العمل های برای بستر دست ساز وجود دارد، شما تشخیص خواهید داد که برای روش Walstad، و یا کامل، راه حل همه منظوره ای وجود دارد و ان ترکیب برخی مواد است .

روش Walstad : که اساسا بازآفرینی بیولوژیکی، شیمیایی و مکانیکی بستر از ترکیب برخی مواد است
که در شرایط طبیعی در طبیعت یافت خواهد شد .
این معمولا شامل یک بستر ترکیبی از ، خاک رس، خاک سطحی و شن، و رمی کمپوست است که انها شسته پهن در افتاب شده و سابستریت به ان اضافه شده و به لانه گزینی برای باکتری های مفید است که با تجزیه مواد غذایی گیاهی موثر است. و یکی از آخرین مواد sealing material است که بسیار مهم است، در غیر این صورت خاک آلوده خواهد شد و عدم تعادل آب را بهمراه دارد .
این بسترها در صورت ناشی بودن فرد اثار مخرب و جلبک را بهمراه خواهد داشت .
آماده سازی و لایه بندی زیادی لازم نیست، فقط ساده ریختن به داخل مخزن و سپس صاف کردن .
آنها به خوبی کار می کنند، رشد گیاهان بسیار سریع و سالم است، اما یک نقطه ضعف بزرگ دارند و ان تغییر پارامترهای اب بعد از مدت زمان چند ماهه است .
درست مثل گلکاری خاک، آنها پس از چند ماه تهی شده و باید به صورت دوره تغییر کند. تاکاشی آمانو توصیه کرده هر سال با تعویض اکواسویل ADA Aquasoil بستر را بارور کنید .
حداقل یک بار در سال (هر چند مواردی بوده که مردم گزارش ادامه استفاده از بستر برای ۵-۶ سال بدون هر گونه ناراحتی و یا کاهش کیفیت را داده اند . )
چیزی که به دنبال CEC بستر اتفاق میوفتد ، تغییر ظرفیت تبادل است. آن را اندازه گیری ظرفیت بستر آکواریوم برای مواد مغذی و در دسترس قرار دادن آنها به ریشه های گیاهان است.

ایجاد تعادل
بستر آکواریوم می تواند خنثی باشد مانند بسترهای شرکتی برند خوب و یا (شن، ماسه، خاک رس، و غیره) و یا می توان آن ها فعال باشد و به طور مستقیم روی pH تاثیر می گذارد و KH (سختی کربنات) آب را مانند فلوریت، خاک، مرجان های خرد شده، ذغال سنگ نارس، و غیره بالا میبرد .
به عنوان مثال، مرجان های خرد شده سبب افزایش PH و KH میشود (مناسب برای برخی از انواع سیکلیدهای یا یک مخزن آب شور)، در حالی که خزه تورب (ماده خزه تجزیه کننده) برای کاهش pH استفاده میشود .
اندازه ذرات همچنین می تواند بر شیمی آب تاثیر بگذارد : ذرات بزرگ اجازه می دهد غذاهای نخورده تر و زباله لای بلای انها باقی بماند ، که منجر به افزایش سطح آمونیاک و نیتریت خواهد شد .
بسترهای ریز دانه می تواند جمع و جور و فشرده شود، که منجر به مناطقی که فاقد اکسیژن است شود و این سبب، ترویج رشد باکتری های بی هوازی و ظهور گاز سولفید هیدروژن (بسیار سمی) میشود .

نمایش زیبایی
بسترهای آکواریوم در بسیاری از گونه ها، رنگ ها، شکل ها و ترکیب آمده است؛ آنها می توانند از الگوی طبیعی باشند به یا روشن یا رنگی (توصیه نمی شود).
این انتخاب به طور کامل به سلیقه شما مربوط است .
اما شما ممکن است بخواهید با در نظر گرفتن چند چیز، بستر مناسب تانک خود را انتخاب کنید :
خدمت شما بگم که با توجه به نوع سبک دکور و گیاهان و ماهیانی که در نظر دارید نگه داری کنید انتخاب بستر هم متفاوت میشود
مانند
چگونه یک بستر تاریک و سیاه میتواند در نمایش هرچه بیشتر ماهی رنگ روشن موثر باشد و یا گیاهان رنگی که قصد دارید نگهداری کنید و شما از تلالو تصویر زیر سطح اب لذت میبرید ،، .
و یا چگونه یک بستر روشن ماهی تیره رنگ را برجسته میکند و زیباتر بنمایش میگذارد واقعا خوب است وقتی که روی موجودات کوچک خود زوم” میکنید که مناسب یک مخزن کوچک، است ایجاد حس فضای مناسب برای aquascapes نانو 😍
برای یک سبک طبیعی، برای “کاهش در اندازه” ترتیب بستر آکواریوم ، scaping
نقاط کانونی از مخزن (سنگ ها، چوب، و غیره) با زمینه بستر با اندازه بزرگ (۲/۵ میلی متر) و لبه ها و پیش زمینه را با بستر بسیار کوچکتر یا شن (۱-۲ میلی متر) بپوشانید
زمانی که به پیشنهاد من و دوست قهرمانم دکترگوش کنید تاثیر انرا خواهید !!

تصویر H
‏Aquascape توسط فیلیپه الیویرا
چه انتخاب زیبایی در بستر آکواریوم وجود دارد؟
بسترهای آکواریوم که بهترین در استفاده توام هستند و یا لایه های متفاوت استفاده
سویل ، شن و ماسه
شایع ترین بسترهای آکواریوم، آنهایی هستند که احساس طبیعی القا میکنند و در اندازه ها و رنگ های مختلف آمده است. معمولا خنثی و با CEC پایین. وجود دارند ،.
سنگ مرجان، سنگ آهک، سنگ مرمر، آراگونیت Oolitic
را افزایش می دهد PH و KH در آکواریوم تغییر میکند و منجر به از هم پاشیدن ثبات و تعادل میشود
توصیه می شود برای Cichlids آفریقا یی و مخازن آب شور؛ استفاده شوند و با توجه به رنگ نور آن ها خود را واقعا خوب نشان می دهند
اما متاسفانه گرد و خاک و کثیفی هم دیده میشود .
این متن ادامه دارد و صرفاً جهت ارتقا دانش استفاده از بستر در دکوراسیون تانک است ،.🌹