توصیه های استاد آمانو :

آمانو راجع به اصول چه می گوید:

۱. تمام گرو ها را به تعداد فرد بکارید.
۲. گیاهان با برگ ظریف در وسط تا انتهای تانک مناسب تر به نظر می رسند، و گیاهان با برگ های بزرگتر بهتر است به سمت کناره ها کاشته شوند.
۳. از گیاهان قرمز در وسط استفاده نکنید زیرا آنها اثر تیره و سنگینی دارند.
۴. برگ های تیره (قرمز و سبز تیره) به سمت کناره های عقب بهتر به نظر می رسند و گیاهان با برگ روشن به سمت وسط.
۵. گیاهان و دکوراسیون (سنگ و چوب) را به گونه ای بچینید که کنتراست نور مناسب به همراه مناطق تاریک ایجاد کنند.
۶. شن های روشن می توانند کنتراست مناسبی با گیاهان ایجاد کنند.
۷. هنگامی که از صخره استفاده می شود، از چندین سایز استفاده کنید، سنگ های بزرگ و کوچک را مانند آنچه در طبیعت اتفاق می افتد مخلوط کنید.
۸. لبه های سنگ های به طور کلی باید گرد باشند.
۹. ایده های خود را با سنگ ها بپوشانید و اجازه دهید گیاهان آنها را تا حدی مبهم نمایش دهند، در بعضی موارد نیز به صورت کامل آنها را بپوشانند.
۱۰. دکوراسیون با شن های بدون گیاه در جلوی تانک یک جایگزین مناسب برای سبک آکواریوم طبیعی سنتی ( که جلوی تانک با گیاهان کف پوشانیده شده) است.
۱۱. یک پیشنهاد جذاب شیب دادن از کناره ها به وسط و به سمت دو گوشه انتهای تانک است.

و او موارد زیر را در مورد تکنیک ها ذکر می کند:

۱. از نخ های کتانی برای بستن جاوا موس به چوب یا سنگ های آتشفشانی استفاده کنید.
۲. خزه ها و صخره ها برای کار در گوشه ها مناسب هستند، جاهایی که منطقه باز شنی با مناطق گیاه کاری شده تداخل پیدا می کنند.
۳. از چوب به همراه خزه، ویا صخره های بزرگ با خزه به عنوان پشت زمینه و یا برای ایجاد یک کنتراست تیره-روشن مناسب استفاده کنید.
۴. برای درست کردن یک “صخره آنابیاسی “، آنابیاس را به وسیله نخ های پلاستیکی به سنگ های پوشیده شده از خزه ببندید و تقریبا تمام ریشه های را هرس کنید.
۵. یک ” صخره آنابیاسی ” می تواند درست روی شن ها یا هر کجا که مورد دلخواه است قرار گیرد. اما در ابتدا آنرا به سمتی قرار دهید که ریشه هایش پیدا نباشد. بعدا این گیاه به سمت بالا و نور رشد خواهد کرد.
۶. برای نقاطی که بستر عمیقی دارید، گرمکن زیر شن در نظر بگیرید.
۷. گیاهان ساقه ای را با ارتفاع یکسان در نظر بگیرید، و آنها را به گونه ای هرس کنید که ارتفاعشان از زیاد به کم باشد، طوری که انگار از عقب به جلو و میانه تانک در حال حرکت هستند.
۸. گیاهان ساقه ای را دو تایی یا سه تایی و در یک زمان بکارید.
۹. یک تانک تازه راه اندازی شده برای سه ماه نباید هرس شود.
۱۰. در اولین هرس، اجازه دهید گیاهان ساقه ای تا سطح آب رشد کرده و سپس آنها را از نیمه هرس کنید.
۱۱. از آنجایی که آنابیاس و خزه ها نیاز به هرس ندارند، گیاهان مناسبی برای جلوی تانک هستند.
۱۲. لوله ها و سیمهایی که به تانک وارد یا از آن خارج می شوند را در کناره ها به گونه ای قرار دهید که هم با اولین نگاه دیده نشوند و هم در اثر انعکاس در شیشه کناری نیز قابل مشاهده نباشند.
۱۳. ایجاد یک بستر با استفاده از شن های متفاوت و خاک را می توان با قرار دادن یک مقوای نازک در تانک در مرز شن ها انجام داده و سپس هر دو طرف را به آرامی از شن پر کرد. بعد از ایجاد شیبی که مورد نظرتان است، مطمئن شوید که شن ها در هر دو طرف در نقطه تلاقی دارای ارتفاع یکسانی است.
۱۴. اگر چیزی مانند که تکه چوب را در وسط شیب قرار دهید، شیب بستر از عقب به جلو بهتر عمل می کند. سنگهای پیچیده شده با خزه را نیز می توان به عنوان سد استفاده کرد.
۱۵. اگر بستری متشکل از چندین نوع شن و ماسه به کار رود، از چوب یا سنگ ها می توان برای پوشاندن مرز ها استفاده کرد.
۱۶. نور تابیده شده از پایین عقب تانک عالی به نظر می رسد! این نور تمام پرتوهای نور شکسته شده در اثر موج های سطحی را نمایش می دهد.
۱۷. برای یک منظره معمولی، از سنگ ریزه های پوشانیده شده با خزه در کنار سنگ بزرگ اصلی استفاده کنید.
۱۸. هنگامی که خزه ها یک چوب با شاخه های در هم تنیده را کاملا بپوشاند، شگفت انگیز به نظر می رسد. و همچنین یکپارچه نیز خواهد شد، و اگر به درستی انجام شود شیب از عقب به جلو را نیز تلقین میکند.

بعد از تمام اینها، سرتان شروع به گیج رفتن می کند. در همین چند مورد ذکر شده، مواردی وجود دارد که شما را به راه اندازی یک دکور جدید ترغیب میکند .

توصیه های استاد آمانو

#اصول_امانو
#استاد_امانو

گرداوری :دکتر هوتن مفتونیان