Pond-Snails

حلزون های افت

به نظر شما حلزون ها چگونه به آکواریوم شما راه پیدا کرده اند ؟

حلزون ها معمولا به واسطه ی خرید گیاهان آبزی ، سنگ های مرطوب که تازه وارد آکواریوم شده و خرید تعداد زیادی ماهی از پرورش دهندگان ( بیشتر ماهی های گیاهخوار ) یا حتی عمدی توسط آکواریوم دار وارد آکواریوم می شوند . این حلزون ها که اندازه ای کوچکی دارند در ابتدا بسیار لذت بخش و جالب توجه هستند ولی به دلیل این که حتی یک حلزون هم میتواند تخم ریزی انجام دهد خیلی زود تکثیر میشوند و باعث مشکلاتی از جمله : خراب شدن منظره ی آکواریوم و آسیب رساندن به گیاهان و در مواردی ایجاد بیماری های میکروبی و… می شوند .

اگر آکواریوم شما دچاره حمله ی حلزون ها شده و یا آکواریوم گیاهی دارید که فکر میکنید شما هم با این مشکل مواجه خواهید شد بهتر از مطالب این پست را مطالعه کنید .

پیشگیری :

گیاهان آبزی : حلزون ها معمولا از طریق خرید گیاهان آبزی به آکواریوم ها منتقل می شوند و به دلیل این که می توانند لابه لای گیاهان مخفی شوند به راحتی قابل شناسایی نیستند حتی مقداری از تخم آنها که ممکن است روی یک گیاه باشد میتواند شروعی بر وجود حلزون در آکواریوم باشد ؛ بنابراین بهتر است گیاهان را قبل از وارد کردن به آکواریوم کاملا برسی کنید و برای اطمینان گیاهان را در محلول رقیق پرمنگنات پتاسیم ( از داروخانه ها تهیه کنید ) حمام کنید ؛ توجه کنید که پرمنگنات پتاسیم رنگ بنفش تیره ای دارد ولی محلول شما باید بسیار رقیق و شفاف باشد ؛ پس از حمام کردن گیاهان در محلول پرمنگنات آنها را شستوشو دهید و با خیال راحت به آکواریوم منتقل کنید .

ممکن است حلزون ها همراه ماهی ها داخل کیسه ی پلاستیکی باشند بنابراین شما باید فقط ماهی ها را از کیسه خارج کنید و به آکواریوم منتقل کنید و نباید تمام محتویات کیسه ی نایلونی را داخل آب خالی کنید .

اشیاء : سنگ ها و دکور ها به دلیل داشتن منافظ کوچک محل مناسبی برای حلزون ها و تخم آنها است بنابراین قبل از ورود آنها به آکواریوم با دقت آنها را برسی کنید و در محلول پرمنگنات پتاسیم فرو کنید تا ضد عفونی شوند سپس آنها را وارد آکواریوم کنید .

خارج کردن حلزون ها از آکواریوم :

برای خارج کردن حلزون ها از آکواریوم روش های متفاوتی وجود دارد که بعضی از آنها زمان طولانی را طلب میکنند و بعضی دیگر خطرساز هستند بنابراین انتخاب روش با توجه به شرایط آکواروم شما به عهده ی شماست .

روش اول :

اگر شما دارای یک آکواریوم کوچک و با دکوری ساده هستید وآکواریوم شما دارای گیاه نیست می توانید با دقت به آکواریوم نگاه کرده و حلرون ها را پیدا کنید و آنها را از آکواریوم خارج کنید ؛ بهتر است به سطوح صاف هم توجه کنید زیرا حلزون ها روی این سطوح تخم ریزی میکنند مثل دیواره های آکواریوم ، روی سنگهای صاف ، بدنه ی بخاری و فیلتر و … .

روش دوم :

اگر آکواریومی با سایز متوسط دارید و تعداد گیاهان آبزی داخل آکواریوم شما کم است می توانید از این روش استفاده کنید . به این صورت که می توانید تمام گیاهان خود را از آکواریوم خارج کنید و یک شیشه ی نوشابه خانواده را از وسط نصف کنید و قسمت ته شیشه را با مقداری کاهو یا اسفناج پر کنید و این ظرف را داخل آکواریوم قرار دهید و محل آکواریوم را تاریک کنید ؛ با این کار تعدادی از حلزون ها برای خوردن غذا سراغ تله میآیند و میتوان آنها را از آکواریوم خارج کرد و بعد گیاهان را با پرمنگنات پتاسیم حمام کنید و وارد آکواریوم کنید ؛ ولی این روش بسیار زمان بر است ( اگه حلزون ها سیر باشن نمیآن سر میز غذا ) و به گیاهان صدمه وارد میکند .

روش سوم :

اگر شما دارای یک آکواریوم بزرگ با تعداد زیادی گیاه هستید بهترین راهکار برای شما مبارزه ی بیولوژیک است ! بعضی از گونه های ماهی ها علاقه ی زیادی به خوردن حلزون ها دارند و به راحتی میتوانند داخل گیاهان و کف آکواریوم را پاکسازی کنند ؛ مثلا خانواده ی لوچ ها و از همه بهتر لوچ دلقک که ماهی صلح جو و زیبایی است میتواند کمک مناسبی برای شما باشد فقط کافی است که تعدادی از آنها را به آکواریوم منتقل کنید و شاهد کم شدن تعداد حلزون ها و همچنین چاق شدن لوچ ها باشید .

برای تانک هایی که دارای ماهی های گوشت خوار هستند می توانید از لوچ دلقک یا بعضی از گونه های خانواده ی سچیلاید ها و یا ماهی پافر استفاده کنید .

 

روش چهارم :

از حلزون کیلر استفاده فرمایید. حداقل برای هر ۲۰ لیتر ۱ حلزون کیلر مناسب هست همینطور چون حلزون کیلر مدفوع خوار نیست پس ناقل انگل نخواهد بود و خودشان تکثیر خواهند شد که باعث میشه بعد از حذف شدن حلزون های افت ..کیلر ها ازتمام باقی مانده غذاها گوشتی یا ماهی مرده تغذیه خواهند کرد که باز در نظافت تانک نقش مهمی دارد.