معرفی موجودات ریز غیرمضر در اکواریوم

شاید شما هم با موجودات ریز و عجیب
و غریب در آکواریوم آب شیرین خود برخورد کرده باشید که هیچ شناختی از اون ندارید و خیلی ها هم اهمیتی به اون نمیدن . اما اگر مثل من ساعت ها با دقت جاهای مختلف آکواریوم رو نگاه کنید ممکنه که اونها رو ببینید.

از موجوداتی که در زیر معرفی شده اند . .

‏Copepods, Cyclops⭕️

‏Size: 0,1 – 0,2 cm, 0.04 – 0.1 inches

‏Copepods کوچک و خنده دار هستند و سخت پوست هستند. آنها معمولا در اطراف مخزن شیشه و سطوح دیگر با یک پرش کوتاه در یک زمان حرکت می کنند ، . بی ضرر ، ناز ، در بسیاری از گونه های مختلف رنگی وجود دارد.

‏Water Fleas, Daphnia⭕️

‏Size: 0,1 – 0,5 cm, 0.04 – 1/4 inches

کک آب معمولا به عنوان غذا ماهی استفاده می شود. آنها سخت پوستانی کوچک هستند . آنها کاملا بی ضرر و جالب هستند.

‏Seed Shrimp, Ostracoda⭕️

‏Size: 0,1 – 0,2 cm, 0.04 – 0.1 inches
این گونه معمولا با شپشک زیاد اشتباه گرفته میشه.
آنها معمولا کمی بزرگتر از Copepods هستند. همانند Copepods حرکت میکنند، آنها تمام ذرات ریز روی شیشه و گیاه یا هر چیزی رو میخورند.گاهی اوقات آنها در آب مانند زنبور شنا میکنند . زیبا و بی ضررهستند. بعضی از گونه های روشن مثل کرم شب تاب میمانند.
این عکس همین موجود هست که همونطور که ملاحظه میکنید مشغول خوردن جرمهای روی شیشه هست.لازم به ذکر هست که گاهی اوقات رنگ این موجود به انواع قهوه ای – مشکی – سفید – زرد دیده میشود.

این هم شپشک
‏Freshwater Limpet – ⭕️Acroloxus lacustris_

‏Size: 0,1 – 0,8 cm ; 0.04 – 0.3 inches

‏limpets (خاره چسب ) آب شیرین خیلی کوچک هستند و حرکت واقعا آهسته ای دارند، ممکن است آنها را با حلزون اشتباه بگیرید. آنها صدمه ای به گیاهان وارد نمیکنند و بیضرر هستند

‏Hydra⭕️

‏Size: 0,3 – 1,5 cm, 0.1 – 1/2 inches

هیدراها زیبا هستند ، اما اندکی آزار دهنده. آنها زندگی خود را صرف متصل شدن به سطوح (گیاهان ، شیشه ، فیلتر ، دکوراسیون) میکنند ، آنها می توانند کمی حرکت کنند ، اما معمولا نیاز به انجام آن ندارند. آنها میتوانند ریشه حساس و بدن خود را به جوانه های کوچک بچسبانند. همچنین میتوانند موجوداتی مانند (copepods ، Daphnia و غیره) میخورند ولی میتوانند برای بچه ماهیان و بچه میگوها مشکل ساز باشند

‏Bryozoa, moss animals⭕️
‏Bryozoan ها کمی شبیه مرجان هستند.معمولا به خوردن (فیتوپلانکتون ، زئوپلانکتون) شناور در آب میپردازند.آنها بی ضرر و واقعا جالب هستند.
برای از بین بردن برخی از اینها از کیر
استفاده کنید .
*
⭕️ظهور کرم های سفید رنگ

گاهی در طول تجربه آکواریوم داری ،
به یک باره تعداد زیادی موجود کوچک در کنار ماهی ها دیده میشوند که ما آنها را به تانک اضافه نکرده ایم ، اولین تجربه حضور انها د رکنا رماهی هایمان همیشه برایمان استرس زا بوده و جویای علت حضورشان در اکواریوم هستیم .
* این موجودات برای ماهی ها ی زینتی آکواریوم ما مضرنیستند،غالبا به دلیل تغییرات شرایط زیستی آکواریوم و انباشت موادغذایی در ان ظاهر میشوند. کرم پلاناریا در اکواریوم Planaria in aquarium

یک نمونه آنها کرمهای سفید کوچک است ، دو نوع ازاین کرمهای سفید وجود دارد که به عنوان غذای ماهی ها در نظر گرفته میشوند.
*
اولین و رایجترین نوعش پلناریا Planaria است ،طولی در حدود ۵ میلیمتر داشته و چاق بوده و گاهی آنتی شبیه حلزون دارند
‏* Planaria کرم پلاناریا
‏‎این کرم سفید رنگ از خانواده ترماتودها است و خطری برای ماهی ها و یا محیط آکواریوم ندارد.در واقع پلاناریا انگل نیست و میزبانی برای زندگی انتخاب نمیکند.
‏‎غذادهی زیاد(و یا بد) و آب آلوده شرایط را برای زندگی و تخم ریزی این کرم ها مهیا میکند
‏‎معمولا زیر شن های کف آکواریوم بهترین مکان برای زندگی و تکثیر پلاناریا است

‏‎این کرمها هم درابشور وهم دراب شیرین میتونن دوام بیارن وبصورت کرم نازک سفید وشیری رنگ هستن واندازه این کرمها هم از۲میل تا۵/۲سانت میرسه معمولان درموارد غیر حاد ضرری برای ماهیها ندارن ودرضمن درصورت مشاهده توسط سیچلایدهای کوچک -مولیهاواکثرگوشتخورهای کوچک خورده میشن پلاناریا هم تخمگذاره وهم اینکه میتونه بوسیله تقسیم کردن بدنش خودش رو تکثیر کنه

‏‎علل :

‏‎۱-باقیمانده غذا در کف اکواریوم
‏‎۲-استفاده از شنهای یاماسه های ضدعفونی نشده وغیرتمیز
‏‎۳-بالابودن امونیاک اکواریوم

‏‎راههای جلوگیری و درمان:

‏‎داروهایی که درپست بالا اومده درهیچکدوم ازسایتهایی خارجی برای کرم پلاناریا پیشنهاد نشده.
‏‎چون این کرمها درموارد غیرحاد ومهلک برای ماهیها ضرری ندارن پس توصیه میشه که تاجای غیر ضروری از درمان دارویی استفاده نکنید

‏‎۱-سیفون۲۰% درهفته ۱بار(درضمن اگرمقدار امونیاک تانک شما از حدنرمال بیشتره برای پایین اوردن امونیاک میتونید سیفون رو درهفته۲بارانجام بدید)
‏‎۲-استفاده از نمک به ازاءهر ۱قاشق سوپخوری برای ۵گالن اب(استفاده از نمک هم میتواند به همراه سیفونینگ به ازبین رفتن سریعتر این کرمها خیلی کمک کند)
‏‎۳-شستن وضدعفونی کردن شن اکواریوم وگذاشتن شنها درافتاب
‏‎۴-همونطوری که دربالا گفتم اکثر ماهیهای گروههای ذکرشده هم ازاین کرمهاتغذیه میکنن پس میتونیدتغذیه رابه۱باردرروزبرسونید ومقدارش رو کمتر کنیدتا ماهیها از کرمها تغذیه کنن
‏‎۵-استفاده ازفن بندازول ( پاناکور ) Fenbendazol)Panacur ):این دارو تابه حال درهیچ سایتی در این زمینه معرفی نشده واولین باره که دراین سایت برای این مورد معرفی میشه دوزمصرف این دارو هم ۰.۵G برای ۵۰گالن اب استفاده میشه درضمن بدون اثرروی ماهی یا حلزون یامیگو
‏‎۶-کم کردن مقدارو وعدههای غذایی واطمینان از باقی نماندن غذا درتانک

. وقتی صبح که نور تانک روشن میشود این موجودات اولین چیزی هستند که به چشم می ایند .
*
نوع دیگر هم کرمی با شناوری آزد است که شبیه حرف U یا نعل اسب در آب شنا میکند و شنای آزادش در آب شبیه پلناریا نیست .این کرمها در وقت تغذیه ماهیها به نظر میرسد از فیلتر آویزان هستند .

* این هم یکی دیگر از کرم هایی است که معمولا از دپوی باقیمانده های غذا خصوصا دل گاو و جگر در صورت بموقع تمیز نکردن فیلتر و غذادهی افراطی و سیفون دیر به دیر در آکواریوم دیده می شود .
* نام این کرم هست استیلاریا (Stylaria)
* اندازه آنها در ضخیم ترین حالت ۱ میلی متر است ، اما طول آنها به بیش از ۴ سانتیمتر هم می رسد .
*
گرداورنده : دکتر هوتن مفتونیان
#موجودات_غیرمضر